Lokalfotboll:

Så här delas serierna in nästa år

FOTBOLL. I nästa vecka fastställs nästa års lokala fotbollsserier. Redan nu har Skånes fotbollförbund lämnat ett första förslag på serieindelningar från division 4 till 7 för herrar, och division 4 till 3 för damer.

Serierna kan komma att förändras då föreningar har möjlighet att lämna synpunkter på nuvarande förslag från tävlingsutskottet. Det finns även en motion från Vittsjö GIK som önskar ett rakt seriesystem för damer vilket kan komma att förändra antalet lag i damernas fjärde division.

Den 9 november presenteras ett slutgiltigt förslag.

Så här kan serierna spelas nästa säsong, läs texten nedan eller KLICKA HÄR:

 

HERRAR

Division 4 nordvästra

Billesholms GIF

Bjuvstorps FF

FK Besa

Fortuna FF

Glumslövs FF

Harrie FF

Klippans FF

Kågeröds Boif

Råå IF

Tågarps AIK

Åstorps FF

Ödåkra IF

 

Division 4 sydvästra

Bjärreds IF

BK Flagg

BK Höllviken

FC Trelleborg

GIF Nike

Hyllie IK

KSF Kosova IF

Lilla Torg FF

MF Pelister

Staffanstorp United FC

Vellinge IF

Åkarps IF

 

Division 4 östra

Genarps IF

Hjärsås/Värestorps IF

IFK Osby

IFK Simrishamn

Janstorps AIF

Lunds SK

Lunnarps BK

Näsby IF

Rydsgårds AIF

Södra Sandby IF

Veberöds AIF

Önneköps IF

 

Division 5 nordvästra

Brunnby FF

Croatia Helsingborg KIF

Förslövs IF

Grevie GIK

Helsingborgs Östra IF

Helsingborgs AIS

IK Bergandy

Jonstorps IF FK

Ramlösa Södra IF

Skäldervikens IF

Västra Karups IF

 

Division 5 sydvästra

Anderslövs Boik

Bara Goif

BK Skansen

IFK Klagshamn

Klagstorps IF

KSF Srbija Malmö

Limhamns FF

NK Croatia

Skabersjö IF

Skegrie BK

Vellinge IF

Östra-Torp Smygehuk FF

 

Division 5 nordöstra

Edenryds IF

Fjälkinge IF

Glimåkra IF

Hanaskogs IS

Sibbhults IF

Tosteberga/Nymölla IF

Vanneberga IF

Vittskövle IF

VMA IK

Åhus Horna BK

Åhus IF

Åsums BK

 

Division 5 sydöstra

Blentarps BK

Gärsnäs AIS

Hammenhögs IF

IFK Ystad FK

Köpingebro IF

Liga 06 IF

Sankt Olofs IF

Sjöbo IF

Skivarps Goif

Spjutstorps IF

Ystads IF FF

Öja FF

 

Division 5 mellersta

Askeröds IF

Bjärnums Goif

Ekets Goif

Ljungbyheds IF

Ovesholms IF

Perstorp Bälinge IK

Snogeröds IF

Stehags AIF

Svalövs BK

Teckomatorps SK

Vankiva IF

Vinslövs IF

 

Division 5 västra

AIF Barrikaden

Billeberga GIF (beslut om avbruten match mot Yngsjö IF är överklagad, beslut tas inom kort av Skånes FF om Billeberga får en plats i division 5)

BK Fram

Borstahusens BK

Dalby GIF

Furulunds IK

Husie IF

Linero IF

Rosengård FF

Skånekurd FF

Teknologkårens IF LTH

Uppåkra IF

 

Division 6 nordvästra

Allerums Goif

Båstads Goif

FC Kopparmöllan

FC Örkelljunga

Hasslarps BK

IF Salamis

IFK Rössjöholm

Munka Ljungby IF

Strövelstorps Goif

Torekovs IK

Vikens IK

Väsby FK

 

Division 6 mellersta

Harlösa IF

Kungshults IK

Linderöds IF

Löberöds IF

Maglasäte IF

Marieholms IS

Norra Rörums GIF

Nävlinge IF

Sösdala IF

Torna Hällestads IF

Trollenäs IF

Örtofta IS

 

Division 6 norra

Ballingslövs Goif

Broby IF

Farstorps Goif

Hästveda IF

Hörja IF

Jägersborgs IF

Lönsboda Goif

Mala IF

Röke IF

Treby IF

Tyringe IF

Östanå Bruks IF

 

Division 6 sydvästra A

AC Kvarnby

Afro FK

Ariana FC

Arlövs BI

Bosnien Hercegovina SK

Bunkeflo FF

FC Bellevue

FC Möllan

Korpen Malmö IF

Lindeborgs FF 1948

Liria IF

Seveds FK

 

Division 6 sydvästra B

FC Näset

Gislövs IF

Gylle AIF

Hallands Nations FF

Hardeberga BK

Holmeja IS

Klågerups GIF

Lunds Bois

Lunds FF

Oxie SK

Skanör Falsterbo IF

Svedala IF

 

Division 6 nordöstra

Everöds IF

Huaröds IF

Kiaby IF

Näsums IF

Skepparslövs IF

Tollarps IF

Venestads IF

Viby IF

Vinnö IF

Wä IF

Yngsjö IF (beslut om avbruten förlustmatch mot Billeberga GIF är överklagad, beslut tas inom kort av Skånes FF om Yngsjö IF får en plats i division 5)

Önnestads Boif

 

Division 6 västra

Asmundtorps IF

BK Landora

Bosna FF

Ekeby GIF

Gantofta IF

HF Olympia

Hyllinge GIF

Häljarps IF

Medina IF

Mörarps IF

Stattena IF

Vallåkra IF

 

Division 6 sydöstra

Borrby IF

Brösarps IF

Esperöds SK

Gröstorps IF

Kiviks AIF

Lövestads IF

Skurups AIF

Smedstorps IF

Svenstorps IF

Sövde IF

Sövestads IF

Vanstads IF

 

Division 7 nordvästra

FC Canarias

FK Bosna

Hjärnarps GIF

Kvidinge IF

Skåne Fagerhults IF

Stattena IF Akademi

Svedbergs Goif

Vedby/Rönne IF

Vegeholms iF

Össjö IS

 

Division 7 sydvästra

Athletic Club

Bosniska FK Behar

FF Vuk

Heleneholms SK

Holma-Kroksbäck IF

KSF Makedonija

Orient FC

Turkisk Center FF

Tygelssjö BK

Västra Ingelstads IS

 

Division 7 nordöstra

Balsby SK

Bjärlövs IF

FC New Life

Finja IF

Hässleholms Freeflow AC

IFK Knislinge

Strömsborgs IF

Verums Goif

Wisseltofta IF

Vittsjö GIK

Österlövs IS

 

Division 7 västra

Färingtofta IK

FC Helsingkrona

GOF IF

Härslövs IK

Kävlinge Goif

Lödde FF

MKSF Pelagonija

Röstånga IS

Staffanstorp United FC U

Svalöv United FC

 

Division 7 östra

Djurröds IK

Gärds Köpinge IF

Höörs IS

IK Kamp

Rinkaby Goif

Södra Rörums bygdeförening

Svensköps IF

Tjörnarps Boif

Vanneberga FF

Östra Sönnarslövs IF

 

Division 7 sydöstra

Baskemölla IF

Degeberga Goif

Glemmingebro IF

Lilla Beddinge BK

Onslunda IF

Rörums SK

SoGK Charlo

Wollsjö AIF

En serie med åtta lag som spelas enligt 3-mötes-princip

 

DAMER

 

Division 3 nordvästra

Asmundtorps IF

Billesholms IK

Helsingborgs FF

Klippans FF

Råå IF

Skäldervikens IF

Stehags AIF

Strövelstorps GIF

Tågarps AIK

Ängelholms FF

 

Division 3 nordöstra

Farstorps Goif

FC Hessleholm

Hanaskogs IS

Hjärsås/Värestorps IF

IFK Osby

Lönsboda Goif

Sösdala IF

Wä IF

Önnestads Boif

Östanå Bruks IF

 

Division 3 sydvästra

Arlövs BI

BK Höllviken

FC Rosengård 1917

FC Staffanstorp

Gislövs IF

Hallands Nations FF

Hyllie IK

Lunds Bois

NK Croatia

ÖT Smygehuk FF

 

Division 3 östra

Dalby GIF

Gärds Köpinge IF

Hardeberga BK

IK Pandora FF

Köpingebro IF

Onslunda IF

Sjöbo IF

Spjutstorps IF

Vittskövle IF

Wollsjö AIF

 

Division 4 nordvästra

Allerums GIF

Fortuna FF

Hjärnarps GIF

Högaborgs BK

IF Lödde

Röstånga IS

Teckomatorps SK

Torns IF

Serien spelas enligt 3-mötes princip

 

Division 4 nordöstra

Bjärnums Goif

Broby IF

Edenryds IF

Gualövs Goif

Hörja IF

Sibbhults IF

Tyringe IF

Viby IF

Åsums BK

 

Division 4 södra

Gärsnäs AIS

Holma-Kroksbäcks IF

Lilla Torg FF

Lindeborgs FF 1948

Malmö City FC

Rydsgårds AIF

Svenstorps IF

Vellinge IF

Serien spelas enligt 3-mötes princip

Publicerad 31 October 2017 08:00

Lokaltidningen Helsingborgs nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna tisdag och fredag